GRAPE’s LEAD Award Winners

GRAPE’s LEAD Award Winners

2015 LEAD Award Panel

LEAD Award Panel Members at GRAPE’s Annual Evening Gala (left to right: Roberta Teahen, Paul Doyle, Kirstyn Wildey, Raul Alvarez, and Ted Kallman)

GRAPE’s LEAD Award Winners (2016):

Jonathan Tasman – Filmmaking
Young Leadership Award: Owner, Snow Monster Studios

Seth Getz – Entrepreneurship
Distinguished Leadership Award: Small Business Coach, Business Mastery

Regina McClinton  – Diversity & Inclusion
Distinguished Leadership Award: Director, GVSU Institute for Intercultural Teaching & Learning

Becky Puckett-Wood  – Staffing & Recruitment
Distinguished Leadership Award: Managing Director, Experis Staffing

Marcie Lewis  – NonProfits
Distinguished Leadership Award: Executive Director, Ronald McDonald House of WMI

Amanda Sherlip – NonProfits
Young Leadership Award – Principal Consultant, Avant Grand

Shawn Kohlhaas  – Food & Beverage
Distinguished Leadership Award: Principal, Culinary Cultivations

Brennan Summers  – Food & Beverage
Young Leadership Award: Principal, A Moveable Feast

Mary Ebejer  – Writing & Editing
Distinguished Leadership Award: Principal, Stoneboat Communications

Scott Seifferlein  – Sports Management
Distinguished Leadership Award: Owner, GrandRapidsGolfLesson.com

Tom Hanley – Public Relations
Distinguished Leadership Award: Owner at HanleyStory LLC.

Adam Russo – Public Relations
Young Leadership Award: Adam is Owner of COM 616

Nicole Gregory – Marketing
Distinguished Leadership Award: Owner, Organik Consulting

Meahgan Pear – Marketing
Young Leadership Award: Marketing Director, Beene Garter

 

GRAPE’s LEAD Award Winners (2015):

Roberta King – Public Relations
Distinguished Leadership Award: VP of PR & Marketing, Grand Rapids Community Foundation

Raul Alvarez – Public Relations
Community Service Award: Chief Communicator, Synergist at GTSD Group

Roberta Lathrop – Design
Distinguished Leadership Award: Owner, Designs by Roberta

Amber Stout – Design
Young Leadership Award: Design Manager, Grand Rapids Ballet

Nathaniel Wolf – Legal Services
Distinguished Leadership Award: Attorney, Mika Meyers Beckett & Jones PLC

Andrew Longcore – Legal Services
Young Leadership Award: Attorney, The Business Law Group

Geoffrey Haveman – Legal Services
Community Service Award: Attorney, Haveman Law Office

Ted Kallman – Management Consulting
Distinguished Leadership Award: Independent Project Management Specialist

Barbara VanDop – Human Resources
Distinguished Leadership Award: Director of Business Development, Axios

Paul Doyle – Cultural Diversity
Distinguished Leadership Award: CEO, Inclusion Performance Strategies

Israel Ledesma – Cultural Diversity
Young Leadership Award: Recruiting Officer, Ferris State University

Steven Sanders – Financial Services
Distinguished Leadership Award: Chief Connector, Cobblestone Business Connections

Roberta Teahen – Higher Education
Distinguished Leadership Award: Associate Provost, Ferris State University

Heather Den Houter – Higher Education
Community Service Award: Volunteer, Michigan College Personnel Association

David Jaconnette – Broadcast Media
Distinguished Leadership Award: Program Director, Cumulus Media

Josh Leng – Talk Media Network
Young Leadership Award: CEO, Talk Media Network

Julie Lough – Information Technology
Distinguished Leadership Award: CEO, Micro Visions

Chris Ake – Information Technology
Young Leadership Award: Co-Founder & Partner, Grand Apps

Patty Vanderklok – NonProfit
Community Service Award: Operations Manager, Inside Sales

Kirstyn WIldey – Financial Services
Young Leadership Award: Associate, Insite Capital

Suzanne Schultz – Urban Planning
Distinguished Leadership Award: City Planner, City of Grand Rapids

Nathan Mehmed – Urban Planning
Young Leadership Award: Community Planner, Williams & Works

Comments are closed.